Gdzie kryją się oszczędności, gdy chodzi o ogrzewanie domu? Gdzie ich szukać?

By on gru 5, 2016 in Porady | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Kwestia wydatków związanych z ogrzewaniem domu jest często dyskutowanym tematem. W końcu nikt nie chce, by rachunki za ogrzewanie były ogromną częścią wydatków w domowym budżecie w okresie zimowym. A trzeba przyznać, że wydatki te mogą być bardzo różne i zależą kilku rzeczy. O czym warto wiedzieć?

Tania energia odnawialna

Trzeba od razu powiedzieć na wstępie, że koszt eksploatacji, a koszt związany z zakupem potrzebnych urządzeń i ich instalacją to dwie różne sprawy. Czasami jest bowiem tak, że większe pieniądze wydane na inwestycję na początku sprawiają, że późniejsze użytkowanie jest bardzo tanie. Przykładem jest tutaj choćby pompa ciepła, jaka czerpie energię z gruntu, wody lub powietrza i przetwarza ją w energię cieplną.

To doskonały, tani, ekologiczny system, jednak by go zainstalować, należy na początek zainwestować większą gotówkę, co niestety odstrasza niektórych właścicieli domów.

Paliwo to nie wszystko

W związku z dużymi kosztami inwestycji, w przypadku pomp ciepła, sporo osób korzysta z bardziej tradycyjnych metod ogrzewania. Dość tanio na liście możliwych rozwiązań wypadają surowce stałe, czyli na przykład węgiel lub drewno. Tutaj trzeba powiedzieć o dwóch rzeczach, a mianowicie koszt surowca będzie mniejszy, jeśli zakupimy od razu większą ilość.

heating-706956_960_720

Zakupy na tony na pewno opłacają się w ostatecznym rozrachunku bardziej. Kolejna rzecz to sprawność kotła, co bezpośrednio przekłada się na koszt ogrzewania. Dobrze jest zadbać o odpowiednie wyregulowanie kotła tak, by działanie instalacji było, jak najbardziej ekonomiczne. Ciekawe informacje znajdziesz też w artykule Jak tanio i skutecznie ogrzać mieszkanie?

Dodatkowe instalacje i urządzenia

Warto pamiętać, że na rynku istnieją systemy oraz urządzenia, jakie sprawiają, że wydatki na ogrzewanie można zmniejszyć. Przykładem ciekawego urządzenia jest na przykład rekuperator, jaki umożliwia odzyskanie dużą część ciepła, która normalnie ulotniłaby się wraz z ogrzanym powietrzem, jakie z domu ulatuje przez system wentylacji. Oszczędność w tym wypadku jest naprawdę znaczna.

Istnieje też system inteligentnego ogrzewania, gdzie różne instalacje w domu są ze sobą tak połączone i współpracują w ten sposób, by uzyskać realne oszczędności. Warto zdawać sobie sprawę z takich możliwości.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *