Ogrzewanie gazowe ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Choć wiele osób korzystających z ogrzewania gazowego jest bardzo zadowolonych, nie brakuje również tych, którzy uważają je za jedno z najgorszych rozwiązań. Przedstawiamy najważniejsze argumenty przemawiające za i przeciw ogrzewaniu gazowemu.
Dlaczego warto mieć ogrzewanie gazowe?
Dużym atutem ogrzewania gazowego jest bardzo duża wygoda. Po uruchomieniu instalacji, oprócz regularnych przeglądów kotła, praktycznie nie musimy się nią zajmować. Warto też dodać, że kocioł gazowy może nie tylko ogrzewać dom lub mieszkanie, ale także podgrzewać wodę użytkową do mycia naczyń czy kąpieli.
Obecnie dostępne w sklepach kotły gazowe to nowoczesne, bezpieczne i oszczędne urządzenia. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza kotły kondensacyjne, które umożliwiają osiąganie bardzo wysokiej sprawności, a w rezultacie pomogą nam obniżyć koszty związane z ogrzewaniem.
Kolejną zaletą ogrzewania gazowego jest duża oszczędność miejsca w domu oraz łatwość w utrzymaniu czystości. W przeciwieństwie do kotłów na węgiel lub drewno, podczas pracy urządzenia nie powstaje brudzący pył lub sadza.
Minusy ogrzewania gazowego
Jedną z największych wad ogrzewania gazowego jest konieczność podłączenia domu do sieci gazowej. Dlaczego miałoby to stanowić jakikolwiek problem? Niestety nie w każdym miejscu jest to technicznie możliwe lub operator może uznać, że podłączenie pojedynczego gospodarstwa jest nieekonomiczne.
Nie sposób również nie wspomnieć o wysokich kosztach inwestycyjnych. Wykonanie kotłowni to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, natomiast projekt i wykonanie przyłącz – kolejne kilka.
Jednak koszty samej eksploatacji powinny utrzymywać się na akceptowalnym poziomie. Co prawda mogą być wyższe niż w przypadku ogrzewania paliwami stałymi lub pompą ciepłą, lecz z pewnością będą niższe niż przy ogrzewaniu energią elektryczną.