Kto nie marzy o własnym kominku, zwłaszcza w jesienne lub zimowe wieczory? Wielu z nas nie decyduje się jednak na tego typu dogodność z powodu niewielkiej ilości miejsca. Rozwiązaniem w takim przypadku może być piecyk koza czyli piec kominkowy wolno stojący.
Czym charakteryzują się piece wolno stojące? Piece te to szczelnie zamknięte paleniska, często wyposażone w ładną obudowę. Przede wszystkim są one mniejsze i lżejsze od standardowych kominków, dlatego też stanowią dobre rozwiązanie na małych metrażach. Dzięki ich niezbyt dużym wymiarom można je ustawić w wybranym miejscu, jedynym warunkiem jest możliwość podłączenia do komina. Nie wymagają tez obudowania oraz wzmacniania stropu. Kozy mogą oddawać ciepło całą swoja powierzchnią, a przy tym mieć moc wystarczającą do ogrzania nawet bardzo dużego pomieszczenia. Do opalania służą tu tanie, zazwyczaj odnawialne źródła energii np. drewno lub brykiet drzewny.
Zaletą piecyków wolno stojących jest również ich wykonanie. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów i różnych, zarówno tradycyjnych jak i nowoczesnych kształtach. Dzięki temu łatwiej dopasować piecyk kozę do wybranej aranżacji. Dużą zaletą jest również fakt, że tego typu piece można łatwo zdemontować i przestawić w inne miejsce.
Kozy mogą być wykonane ze stali lub żeliwa. Oddawanie ciepła w piecach stalowych zaczyna się tuż po rozpaleniu pieca i kończy po jego wygaśnięciu. Modele te charakteryzują się cienkimi ścianami, które po rozgrzaniu uzyskują wysoką temperaturę i długo oddają ciepło. Ich zaletą jest stosunkowo mały ciężar. Piece żeliwne posiadają wnętrze wyłożone cegłą szamotową, która umożliwia trzymanie ciepła nawet po wygaśnięciu żaru. W takich piecykach sklepienie może pełnić rolę płyty grzewczej służącej do podgrzewania potraw.
Bez względu na to jaki materiał wybierzemy, kupując piec – kozę, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim przy wyborze należy dobrać moc pieca do wielkości ogrzewanego pomieszczenia. Przyjmuje się że 1kW mocy tego urządzenia wystarcza do ogrzania od 10 do 12 metrów kwadratowych, przy wysokości danego pomieszczenia do 2.5 m. Czas palenia nie powinien być krótszy niż 8 godzin, a sprawność pieca nie być niższa niż 70%.