Jest wiele sposobów na ogrzewanie domu. W Polsce ciągle najpopularniejsze są kotły węglowe, ponieważ nieprzerwanie jest to najtańszy dostępny na rynku opał. Z roku na rok rośnie jednak ilość osób, które decydują się na inne rozwiązania. Jednym z nich jest ogrzewanie domu gazem ziemnym.
Zalety
Największym plusem pieców gazowych jest to, że działają bezobsługowo, a cały proces odbywa się automatycznie. Dzięki wbudowanym programatorom działają również w sposób najbardziej ekonomiczny, ponieważ nie marnują energii. Dwufunkcyjne kotły idealnie sprawdzają się w podgrzewaniu wody (dobrze skonfigurowany programator będzie przekierowywał moc w celu jej ogrzania, kiedy będzie to potrzebne).
Zaletą jest również możliwość regulowania temperatury, którą możemy zaprogramować na początku sezonu i w zasadzie cieszyć się przez całą zimę takim samym komfortem cieplnym. Nie trzeba się zatem martwić dokładaniem do pieca. Poza tym sposób eksploatacji jest całkowicie czysty – nie ma popiołu, pyłu węglowego, itp. Nie trzeba również specjalnego komina. Jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie gazowe dotychczasowy komin powinien bez problemu spełniać swoją rolę. Efektywne spalanie powoduje także, że nie wydobywają się z niego tlenki siarki i pyły, co chroni środowisko.
W Polsce jest dość dobry dostęp do gazu ziemnego, dlatego na wielu obszarach jest możliwość bezproblemowego podłączenia do instalacji i rur przesyłowych.
Wady
Możliwość dostępu nie zawsze jest jednak możliwa. Rozwiązuje to zainstalowanie zbiornika na paliwo na swojej działce, który w razie potrzeby może być uzupełniany, ale wiąże się to z dodatkowymi wydatkami i zwiększa koszt eksploatacji.
Właśnie koszty użytkowania są największą wadą takiego sposobu ogrzewania domu. Gaz ziemny w porównaniu z drewnem, koksem czy węglem jest stosunkowo drogi, dlatego nie każdy może sobie na niego pozwolić. Koszty użytkowania w sezonie grzewczym są nawet 3-4 razy większe niż podczas użytkowania kotła węglowego.
Kotłownia musi posiadać też specjalne parametry. Podstawą jest sprawna wentylacja, która musi zawierać dwa otwory (nawiewny i wywiewny). Ponadto, podłoga, na której stoi piec nie może znajdować się poniżej poziomu terenu. Jest to spowodowane wymogami bezpieczeństwa w przypadku rozszczelnienia instalacji. Gaz, który jest cięższy od powietrza nie mógłby wydostać się wtedy z pomieszczenia.
Powyższe zestawienie plusów i minusów każdy może ocenić po swojemu. Nie ulega jednak wątpliwości, że za komfort trzeba zapłacić.