Jak obniżyć koszty ogrzewania?

By on lis 9, 2015 in Bez kategorii | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

ogrzewanie kominkoweMieszkańcy bloków z centralnym ogrzewaniem mogą zimą spać spokojnie. Zawsze mają ciepło i nie muszą przejmować się kosztami. Inna sytuacja ma miejsce, gdy sami jesteśmy odpowiedzialni za rachunki za ogrzewanie. Jak zatem je obniżyć, aby nie marznąć, nie zbankrutować i nie odliczać gorączkowo dni do wiosny?

1. Dokładnie sprawdź szczelność okien, zwłaszcza jeśli wymieniałeś je wiele lat temu. Ogrzewanie mieszkania z nieszczelnymi oknami, to marnowanie pieniędzy. I nigdy nie będzie dostatecznie ciepło.

2. Pomyśl o grzejnikach nowego typu. Nowe kaloryfery nagrzewają się szybciej, wyglądają atrakcyjniej i mają termostat. Kaloryfery żeberkowe nie są ekonomicznym rozwiązaniem.

3. Zastanów się, w których pomieszczeniach musi być ciepło, a w których może być trochę chłodniej. Łazienka i kuchnia raczej nie potrzebują tak wysokiej temperatury, jak pokój dzienny, w którym się najczęściej przebywa.

4. Rozważ instalację ogrzewania podłogowego – takie ogrzewanie pozwala na spore oszczędności, mimo że jego montaż jest dosyć kosztowny.

5. Wyposaż mieszkanie w rolety. Zasłanianie okien roletami (bądź żaluzjami) pomoże ograniczyć uchodzące ciepło na zewnątrz.

6. Obniż temperaturę, gdy wyjeżdżasz lub wychodzisz na dłużej. Gdy nie ma Cię w domu, temperatura w pomieszczeniach nie musi być wysoka.

7. Nie zasłaniaj grzejnika firankami. Blokuje to dostęp ciepła.

8. Zamykaj drzwi w pomieszczeniach. Wtedy pomieszczenie chłodniejsze nie będzie zabierać ciepła z pomieszczeń, w których temperatura jest wyższa.

9. Ubieraj się cieplej. Jeżeli uwielbiasz nosić po domu skąpą ilość ubrań, przemyśl tę kwestię. Cieplejszy sweter nie ograniczy Twojego komfortu, a pozwoli oszczędzić na ogrzewaniu.

10. Zmniejszaj temperaturę na noc. Podczas snu nie potrzebujesz tak ciepłego powietrza, jak w dzień. Wręcz zaleca się, aby sypialnia była dobrze przewietrzona przed zaśnięciem i by zachować w niej mniejszą temperaturę, niż w innych pokojach.

Sposobów jest znacznie więcej, ale tych kilka pomysłów na pewno znacznie obniży koszty ogrzewania. Nie są to skomplikowane czynności, więc warto pamiętać o stosowaniu ich. Nie kosztuje nas to wiele wysiłku, a z pewnością nowe nawyki zostaną docenione przez nasz portfel.

 

 

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *