Kocioł na paliwo stałe – jak o niego dbać

By on maj 9, 2016 in Bez kategorii | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Montaż kotła opalanego paliwem stałym to skuteczny sposób na oszczędne i efektywne ogrzewanie domu.  Jednak aby urządzenie spełniało nasze oczekiwania oraz pracowało w dobrym stanie przez długi czas, konieczna jest umiejętna konserwacja kotła.

Kotły opalane paliwem stałym coraz częściej pojawiają się w nowo powstałych domach. Zautomatyzowane urządzenia są wygodne w obsłudze i zapewniają komfortową temperaturę w budynku. Niezależnie jednak od wielu udogodnień i zautomatyzowania procesów spalania, o kocioł należy właściwie dbać. W trakcie codziennej eksploatacji paliwa w kotłach opalanych węglem, ekogroszkiem, drewnem itd. osadzają się zanieczyszczenia. Ich długotrwałe nieusuwanie może prowadzić do spadku wydajności urządzenia, a także w dalszej perspektywie do jego uszkodzenia.

Solidne kotły na paliwo stałe można znaleźć na:

http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/kotly-piece/kotly-na-paliwa-stale.html

Czyszczenie kotła

Zanim przystąpimy do czyszczenia kotła musimy zaopatrzyć się w zestaw szczotek drucianych. Za ich pomocą będziemy mogli bowiem zeskrobać sadzę ze ścianek pieca. Ponadto nie możemy zapominać o jednoazowych maseczkach, ponieważ w kotłowni z pewnością będzie unosił się pył. Przydatna będzie również latarka czołówka, która ułatwi kontrolę czystości pieca.

Czyszczenie pieca zaczynamy od komory spalania, do której dostęp uzyskamy za pomocą drzwiczek załadunkowych. Usunąć należy popiół, żużel oraz sadzę z komory, pamiętając również o szczelinach rusztu. Następnym etapem czyszczenia kotła jest sprawdzenie stanu kanałów wyczystkowych.

To jak często należy czyścić kocioł zależy od jakości paliwa. Jeśli wrzucamy na ruszt zbyt krótko sezonowane drewno lub mokry węgiel, sadza i osady będą pojawiały się znacznie szybciej, niż w przypadku dobrze wysuszonego paliwa.

Fachowa kontrola

Nawet najlepsza samodzielna pielęgnacja kotła na paliwo stałe nie zastąpi jednak dorocznego serwisowania. Fachowiec sprawdzi ustawienia oraz automatykę kotła i może nam udzielić niezwykle cennych wskazówek odnośnie dalszej eksploatacji. Wielu producentów zastrzega, że coroczne serwisowanie jest niezbędne w celu trzymania gwarancji.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *