Ogrzewanie podłogowe – warto?

By on lis 6, 2015 in Metody ogrzewania | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

ogrzewanie kominkoweJednym ze sposób dostarczania nam ciepła w mieszkaniu jest ogrzewanie podłogowe. Wciąż jest to rzadko spotykane w polskich domach, głównie z powodu strachu przed felerną instalacją lub kosztami. Napiszmy zatem parę słów na temat ogrzewania podłogowego.

Zanim zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, trzeba to wielokrotnie przemyśleć i zaplanować. Dlaczego? Ponieważ wszelkie poprawki lub dezinstalacja takiego systemu mogą być bardzo kłopotliwe z powodu umieszczenia rur grzejnych pod podłogą. Mało tego, taki montaż najlepiej zaplanować już na etapie planowania budowy domu!

Jak to wygląda finansowo? Montaż, niestety, do tanich nie należy, ale ogrzewanie podłogowe okaże się oszczędnością w przyszłości. Dlatego warto myśleć perspektywicznie i się na nie skusić.

Oprócz plusów związanych z finansami, należy wspomnieć o walorach estetycznych. W przypadku ogrzewania podłogowego, nie potrzebne są nam inne grzejniki, które często szpecą wnętrze. Elementy grzewcze są ukryte w podłodze, więc nie widać żadnych rur, które mogłyby razić w oczy.

Metody wykonania ogrzewania podłogowego są dwie – mokra i sucha. Ta pierwsza jest zdecydowanie tańsza, druga szybsza, ale i droższa. Największym plusem tego ogrzewania jest równomierne dostarczania ciepła, dzięki czemu chętniej przebywa się w tak ogrzewanym pomieszczeniu. Z racji tego, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, delikatnie wznosi się ku górze, dając każdemu komfort i przyjemną rozkosz takiej temperatury.

Są też wady. Pomieszczenia wolniej się nagrzewają, ale i wolniej tracą temperaturę. Jeżeli chcemy szybko się rozgrzać lub szybko pomieszczenie wychłodzić, będzie to niemal niemożliwe. Jednak dla wielu osób nie stanowi to najmniejszego problemu. Plusy ogrzewania podłogowego zdecydowanie przewyższają minusy, więc jeżeli mamy taką możliwość, to nie ma się nad czym zastanawiać. Z pewnością nie będziemy tego kroku żałowali.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *