Jeśli zawsze marzyliśmy o kominku w domu, a z różnych przyczyn nie możemy go posiadać, alternatywnym rozwiązaniem może być piec kominkowy, czyli tak zwana koza. Prezentuje się on niezwykle efektownie, jest znacznie tańszy niż tradycyjny kominek, a ponadto również ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje.
Rodzaje pieców kominkowych
Podstawowy podział pieców kominkowych uwzględnia rodzaj materiału, z jakiego został wykonany korpus urządzenia. Biorąc pod uwagę to kryterium możemy wyróżnić piece żeliwne oraz stalowe.
Piece żeliwne bardzo często są stylizowane i bogato zdobione. Niekiedy palenisko w tym modelu wykłada się szamotem, pozwalający na akumulację wytworzonego ciepła. Czasem żeliwny piecyk koza jest dodatkowo wyposażony w fajerkę, służącą przykładowo do zagrzania wody.
Piece stalowe zwykle mają prostą stylistykę, a ponadto są znacznie lżejsze niż urządzenia żeliwne. Dla ochrony przed deformacją, spowodowanej wysoką temperaturą, palenisko w piecach stalowych zabezpiecza się szamotem lub wermikulitem. Drugi z wymienionych materiałów zapewnia także dokładne dopalenie się spalin, dzięki czemu szyba pieca dłużej pozostaje czysta.
Dobór mocy i paliwa
W ofercie sklepów znajdziemy modele pieców o mocy już od 2,5 kW do nawet 15 kW. Dla ułatwienia warto zapamiętać, że w prawidłowo ocieplonym domu do ogrzania 10 mkw. powierzchni o wysokości około 2,5-2,7 m potrzeba zwykle 1 kW.
Kolejny aspekt do dobór paliwa do pieca kominkowego. Do palenia w kozach najczęściej stosuje się drewno o wilgotności około 20 proc. Szczególnie polecane jest kaloryczne drewno drzew liściastych – wiązu, klonu, dębu, buku, akacji czy brzozy. Niekiedy w piecach kominkowych stosuje się też brykiety drzewne oraz pelety.
Ze względów bezpieczeństwa zadbajmy o to, by posadzka pod piecem oraz w odległości około 60 cm od paleniska była wykonana z materiałów niepalnych, takich jak płytki ceramiczne lub kamienne, blacha stalowa lub miedziana bądź szkło hartowane.