Podgrzewacze wody – dla kogo?

By on sie 3, 2016 in Porady | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Zapewniając ciepłą wodę dla naszego domu, warto zastanowić się nad wyborem elektrycznego przepływowego podgrzewacza. Ma on wiele zalet, a przede wszystkim zapewnia łatwość i komfort użytkowania.

Podgrzewacze elektryczne mogą być zamontowane do instalacji zasilanej z wodociągu lub własnego ujęcia. Urządzenia te mają niewielkie wymiary i masę nieprzekraczającą kilku kilogramów. Zasada ich działania jest prosta. Bodźcem do uruchomienia podgrzewacza jest odkręcenie kranu z ciepłą wodą. W tym momencie urządzenie zaczyna podgrzewać wodę, pobierając w tym celu energię. Energia jest pobierana jedynie do momentu ustania przepływu wody – tak więc po zakręceniu kranu podgrzewacz przestaje działać. Jeśli kran zostanie odkręcony ponownie dopiero po upływie dłuższego czasu i woda w instalacji zdąży wystygnąć – nie zostanie już podgrzana.

Wśród podgrzewaczy przepływowych wyróżniamy te jednopunktowe i wielopunktowe. Podgrzewacze jednopunktowe obsługują jeden kran i często fabrycznie są wyposażone w wylewkę, baterię i rączkę natrysku. Posiadają one małą moc i niewielką wydajność. Świetnie za to nadają się w sytuacjach, gdy miejsca poboru wody znajdujące się w domu są od siebie oddalone. Przy każdym można wtedy zainstalować osobne urządzenie, precyzyjnie dobierając jego wielkość do określonych potrzeb. W sprzedaży znajdziemy również przepływowe podgrzewacze z czujnikiem podczerwieni.

Wielopunktowe podgrzewacze umożliwiają centralne zasilanie w ciepłą wodę wszystkich poborów wody w domu. Tego typu urządzenie musi mieć moc co najmniej kilku kilowatów. Tego typu urządzenie powinno być zamontowane centralnie, aby ograniczać do minimum długość przewodów rozprowadzających, a tym samym ilość zalegającej w nich wody. Między kolejnymi włączeniami podgrzewacza woda stygnie bowiem do temperatury otoczenia. Należy uważać, bo zużyta do jej podgrzania energia elektryczna jest bezpowrotnie tracona.

Przed zamontowaniem przepływowego podgrzewacza wody warto zastanowić się, czy tego typu rozwiązanie jest dla nas najkorzystniejsze. Biorąc pod uwagę jego zalety, warto rozpatrzeć tę opcję by komfortowo i oszczędnie korzystać z ciepłej wody. Więcej w artykule Wszystko o podgrzewaczach wody – poznaj najważniejsze informacje.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *