Rodzaje i zastosowanie kominków

By on kw. 2, 2014 in Metody ogrzewania | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Wiele osób marzy o posiadaniu w salonie kominka, który będzie umilał długie, zimowe wieczory. Warto jednak wiedzieć, że może on spełniać rolę także użytkową. Jest kilka rodzajów kominków, które podłączone do odmiennych systemów, mogą być wykorzystywane m.in. do podgrzania wody lub domu.

Rodzaje kominków

Kominki dzielą się na trzy główne typy:

Otwarte – to rozwiązanie tradycyjne, z otwartym, wymurowanym paleniskiem. Jego wydajność energetyczna, jak i moc grzewcza jest jednak niewielka. Ich największą zaletą są zatem walory estetyczne.

Zamknięte – są to kominki z wkładem lub kasetą kominkową, czyli zamkniętym paleniskiem wykonanym z materiałów odpornych na wysokie temperatury i dobrze akumulujących ciepło, jak żeliwo, szamot czy stal. W porównaniu z kominkami otwartymi, ich wartość użytkowa jest dużo większa, ponieważ ciepło może być wykorzystane do ogrzania pomieszczenia lub nawet całego domu za pomocą systemu DGP (dystrybucji gorącego powietrza).

ogrzewanie kominkowe

Z płaszczem lub rusztem wodnym – to odmiana kominków zamkniętych. Wkład z płaszczem wodnym zewnętrznie nie różni się zasadniczo od tradycyjnych, ale ma inną budowę. Korpus posiada podwójne ścianki, pomiędzy którymi znajduje się woda i odbiera ciepło z kominka, które przekazuje do instalacji grzewczej. Ruszt wodny z kolei, to żeliwne palenisko wyposażone w stalowe lub miedziane rury z wodą odzyskującą ciepło.

Wkład

Wybór wkładu kominkowego powinien być dobrany w zależności od przeznaczenia kominka. Należy zwrócić uwagę  przede wszystkim na sprawność grzewczą, czyli ilość ciepła uzyskanego z jednostki paliwa. Średnia temperatura spalin nie powinna także przekraczać 400 stopni Celsjusza.

Najlepszym drewnem do palenia w kominku, jest drewno liściaste i twarde, ponieważ nie zaniczyszcza przewodów kominowych i jest bardziej energetyczne. Najlepszymi gatunkami są dąb, jesion, buk i grab. Inne nie dają już tyle energii.

Ogrzewanie

Ciepło z kominka rozprowadzane jest na dwa sposoby:

System grawitacyjny – wykorzystuje unoszenie się gorącego powietrza i służy do ogrzewania pomieszczeń przylegających do kominka i tych nad nim.

System z wentylatorem – używany jest do ogrzewania dużych budynków, ponieważ przepływ powietrza jest wymuszony mechanicznie i szybciej jest rozporowadzany po domu.

Dodatkowo kominek może być połączony z systemem centralnego ogrzewania, jeżeli jest wyposażony w płaszcz wodny lub ruszt, co zostało już przedstawione wcześniej.

Jak widać, ogrzewanie kominkowe może być wykorzystane na różne sposoby. Rzadko jednak stosuje się je, jako jedyne rozwiązanie. Częściej raczej wspomaga istniejącą już instalację i umożliwia zmniejszenie kosztów ogrzania domu.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *