Kotły na ekogroszek to coraz popularniejszy system ogrzewający nasze domu. Instalowane są zazwyczaj jako alternatywa dla pieców na klasyczny węgiel oraz tam, gdzie nie została doprowadzona instalacja gazowa. Zanim zainstalujemy w swoim domu taki system ogrzewania, warto poznać wady i zalety kotłów na ekogroszek.
Ekogroszek to paliwo stałe, które powstaje na bazie węgla kamiennego lub brunatnego. Jego ziarna są znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnego węgla. Jest on zazwyczaj sprzedawany w workach, zawierających około 30 kilogramów paliwa. Szacuje się, że kocioł o mocy 25 KW spala 2 kilogramy ekogroszku na godzinę, dlatego w zależności od temperatur panujących na zewnątrz, izolacji, własnych potrzeb i wielkości budynku, do ogrzania domu przez cały sezon grzewczy będziemy potrzebować około 3 ton paliwa.
Zalety
Specjaliści podkreślają, że ogrzewanie domu i wody użytkowej za pomocą kotła na ekogroszek wciąż jest tańszym rozwiązaniem, niż w przypadku pieców gazowych czy chociażby na tradycyjny węgiel. Cena tony ekogroszku waha się w granicach 700 – 900 zł. Dodatkowo spalanie paliwa jest efektywne i w związku z tym paląc w kotle ekogroszkiem łatwiej uzyskamy wysoką temperaturę.
Jeśli zdecydujemy się na instalację tego rodzaju kotła, najlepiej wybrać w pełni zautomatyzowane urządzenie, wyposażone w sterownik oraz podajnik. Dzięki temu wystarczy np. raz w tygodniu zasypać piec paliwem i ustawić pożądane parametry. Piec będzie dostarczał ilość paliwa adekwatną do osiągnięcia zadanej temperatury.
Wady
Niewątpliwym minusem tego rozwiązania jest z pewnością samo paliwo. O ile ekogroszek spala się efektywnie i w rezultacie szybko uzyskujemy wysoką temperaturę, to sam opał trzeba przecież gdzieś składować. Ekogroszek powinien być przechowywany w suchym i przewiewnym miejscu, dlatego trzeba wygospodarować dodatkowe pomieszczenie w piwnicy lub domek gospodarczy. Ponadto konieczne jest regularne wynoszenie popiołu powstałego w wyniku spalania. Należy także, w zależności od mocy pieca, raz na dwa tygodnie lub przynajmniej raz w miesiącu, dokładnie czyścić go z sadzy oraz nalotów.