Wady i zalety kotłów na ekogroszek

By on gru 11, 2015 in Metody ogrzewania | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Kotły na ekogroszek to coraz popularniejszy system ogrzewający nasze domu. Instalowane są zazwyczaj jako alternatywa dla pieców na klasyczny węgiel oraz tam, gdzie nie została doprowadzona instalacja gazowa. Zanim zainstalujemy w swoim domu taki system ogrzewania, warto poznać wady i zalety kotłów na ekogroszek.

Ekogroszek to paliwo stałe, które powstaje na bazie węgla kamiennego lub brunatnego. Jego ziarna są znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnego węgla. Jest on zazwyczaj sprzedawany w workach, zawierających około 30 kilogramów paliwa. Szacuje się, że kocioł o mocy 25 KW spala 2 kilogramy ekogroszku na godzinę, dlatego w zależności od temperatur panujących na zewnątrz, izolacji, własnych potrzeb i wielkości budynku, do ogrzania domu przez cały sezon grzewczy będziemy potrzebować około 3 ton paliwa.

Zalety

Specjaliści podkreślają, że ogrzewanie domu i wody użytkowej za pomocą kotła na ekogroszek wciąż jest tańszym rozwiązaniem, niż w przypadku pieców gazowych czy chociażby na tradycyjny węgiel. Cena tony ekogroszku waha się w granicach 700 – 900 zł. Dodatkowo spalanie paliwa jest efektywne i w związku z tym paląc w kotle ekogroszkiem łatwiej uzyskamy wysoką temperaturę.

Jeśli zdecydujemy się na instalację tego rodzaju kotła, najlepiej wybrać w pełni zautomatyzowane urządzenie, wyposażone w sterownik oraz podajnik. Dzięki temu wystarczy np. raz w tygodniu zasypać piec paliwem i ustawić pożądane parametry. Piec będzie dostarczał ilość paliwa adekwatną do osiągnięcia zadanej temperatury.

Wady

Niewątpliwym minusem tego rozwiązania jest z pewnością samo paliwo. O ile ekogroszek spala się efektywnie i w rezultacie szybko uzyskujemy wysoką temperaturę, to sam opał trzeba przecież gdzieś składować. Ekogroszek powinien być przechowywany w suchym i przewiewnym miejscu, dlatego trzeba wygospodarować dodatkowe pomieszczenie w piwnicy lub domek gospodarczy. Ponadto konieczne jest regularne wynoszenie popiołu powstałego w wyniku spalania. Należy także, w zależności od mocy pieca, raz na dwa tygodnie lub przynajmniej raz w miesiącu, dokładnie czyścić go z sadzy oraz nalotów.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *