Wybór wkładu kominkowego bez wątpliwości

By on sty 27, 2016 in Metody ogrzewania, Porady | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Kominek domowy to wspaniała rzecz – nie dość, że jest dobrym źródłem ciepła, to stwarza niepowtarzalny, przytulny klimat w każdym wnętrzu. Stanowi miejsce, przy którym miło przesiaduje się w jesienne i zimowe wieczory, czytając książkę lub spędzając czas z bliskimi. Jednak przy jego wyborze trzeba podjąć ważną decyzję: kominek otwarty czy wkład kominkowy? O ile ten pierwszy jest dobrze znany, to nie wszyscy wiedzą, kiedy należy wybrać wkład. Oto proste wskazówki.

Kiedy zdecydować się na wkład?

Jeśli nasz kominek ma jedynie sprzyjać miłej atmosferze w salonie i ewentualnie trochę go dogrzewać – może być to wersja otwarta. Wkład do kominka powinniśmy wybrać, gdy ma być on ważnym i efektywnym źródłem ciepła. To również opcja sprzyjająca środowisku, gdyż generowane we wkładach spaliny są mniej zanieczyszczone, niż te z kominków otwartych.

Parametry wkładów kominkowych

Kupując wkład, powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc nominalną (uśrednioną) oraz sprawność. Jeśli chodzi o moc, to dobrze będzie jeśli jej 1kW wystarczy do ogrzania 25 m sześciennych. Co ze zużyciem paliwa? Przy 7 kW mocy powinno wynosić ono ok. 2,5 kg drewna kominkowego na godzinę. Dobrze będzie, jeżeli sprawność kominka podczas unormowanej pracy wyniesie 70%, a w czasie pracy zredukowanej – ok. 80%.

Materiały

Wkłady kominkowe mogą być wykonane ze stali, żeliwa albo z szamotu lub wermikulitu. Stalowe modele muszą wyróżniać się dobrą jakością, w przeciwnym wypadku będą korodować! Bardzo sprawnie ogrzewają pomieszczenie, lecz niestety równie szybko się ochładzają. Eliminacją tego problemu są wkłady stalowe wyłożone szamotem lub wermikulitem: pierwszy z nich ma atrakcyjną cenę, ale jest podatny na pęknięcia, natomiast drugi – bardzo wytrzymały – jest niestety nieco drogi. Żeliwne wkłady są bardzo ciężkie i długo się nagrzewają, ale rekompensują to trwałością i równie sporym czasem oddawania ciepła.

Wybór odpowiedniego wkładu do kominka zależy od naszych priorytetów i preferencji oraz zasobności budżetu, który możemy przeznaczyć na zakup, dlatego pierwszym krokiem powinno być określenie tych kwestii. Powyższe wskazówki pomogą wstępnie się ukierunkować i dokonać dobrego wyboru – powodzenia!

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *