Instalacja i użytkowanie kominków

By on kw. 4, 2014 in Bezpieczeństwo | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Prawidłowe usytuowanie i podłączenie kominka w domu usprawni jego funkcjonowanie. Wpłynie także na nasze bezpieczeństwo, ponieważ wadliwa i nieszczelna instalacja może być groźna dla naszego zdrowia. Regulują to m.in. normy prawne, których w przypadku posiadania kominka należy przestrzegać.

O rodzajach i sposobie wykorzystania kominków, już pisaliśmy. Dzisiaj przedstawimy o czym trzeba pamiętać podczas jego montażu, by nie sprawiał problemów w użytkowaniu.

Gdzie ma stać?

Funkcję i miejsce instalacji kominka najlepiej ustalić na etapie projektowania domu. Powinien on bowiem być usytuowany, jak najbliżej przewodu kominowego, który musi być dostosowany do wylotu spalin zarówno z wkładu, jak i pieca.

Ważne również, aby strop, który ma podtrzymywać kominek, miał odpowiednią wytrzymałość. Podłoga przed paleniskiem musi być dodatkowo wyłożona materiałem niepalnym (kamień, gres, klinkier, blacha lub szkło). Będzie zabezpieczał resztę podłogi przed ewentualnym wypadnięciem z paleniska m.in. kawałków palącego się drewna.

Przy aranżacji wnętrza trzeba również pamiętać, aby w pobliżu kominka nie znajdowały się łatwopalne meble i urządzenia.

kominek w domu użytkowanie

Instalacja

Do kominka należy dostarczyć min. 10 m3 świeżego powietrza do spalania na godzinę na 1kW mocy, najlepiej za pomocą specjalnego przewodu nawiewnego. Z kolei powierzchnia wylotów gorącego powietrza z zabudowy (tzw. czopucha) powinna wynosić minimum 1000 cm2.

Odległość izolacji od żeber ścian wokół całego wkładu musi wynosić minimum 5 cm. Do kominka należy również zapewnić dopływ powietrza do ogrzania pod wkład o powierzchni min. 800 cm2.

Montaż wkładu najlepiej zlecić specjalistycznej, wykwalifikowanej firmie kominkowej, aby mieć pewność, że będzie zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta i obowiązującymi przepisami prawa. Wtedy będzie działał bezpiecznie i wydajnie.

Będąc posiadaczem kominka konieczne jest wykonywanie przeglądu wkładu i przewodu kominowego przez kominiarza przynajmniej 4 razy w roku.

Prawo

Wkłady kominkowe muszą być instalowane zgodnie zwłaszcza z przepisami wymienionymi poniżej:

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *